Znane osoby

Aleksander Śliwka wiek – ile lat ma siatkarski mistrz i co skrywa jego życiorys?

Aleksander Śliwka, urodzony 24 maja 1995 roku w Jaworze, to dziś jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy. W 2024 roku sportowiec obchodzi 29. urodziny, a jego życiorys to mieszanka spektakularnych sukcesów, rodzinnych tradycji i zaskakujących pasji. Choć wiek może sugerować, że to dopiero początek kariery, Śliwka ma już na koncie tytuły, o których inni marzą całe życie. Co jeszcze warto wiedzieć o tym mistrzu świata i Europy?

Czy siatkówka była wpisana w geny Śliwki?

Rodzina Aleksandra to żywa legenda polskiej siatkówki. Jego rodzice, Jan i Dorota Wojtowicz-Śliwka, aktywnie grali w tym sporcie, a starsza siostra Marta i młodszy brat Piotr poszli w ich ślady. Nie dziwi więc, że młody Olek pierwsze kroki stawiał na parkiecie – choć początkowo wybrał... akrobatykę. Dopiero w piątej klasie szkoły podstawowej, gdy w Jaworze powstał klub Spartakus Jawor, porzucił saltadla siatkarskie piłki. Jego trenerką została Marta Czyczerska, która szybko dostrzegła w nim potencjał na miarę reprezentanta.

Jak wyglądała droga Śliwki na szczyt ligowych rozgrywek?

Kariera seniorska Aleksandra zaczęła się w SMS PZPS Spała, gdzie zdobył mistrzostwo Młodej Ligi. Później przyszły lata w Asseco Resovii Rzeszów i AZS Olsztyn, ale prawdziwy przełom nastąpił w 2018 roku, gdy dołączył do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. W tym klubie sięgnął po trzykrotny triumf w Lidze Mistrzów (2021-2023) oraz liczne krajowe trofea. Czy to przypadek, że właśnie w tym zespole stał się gwiazdą pierwszej wielkości?

Czy reprezentacyjna kariera Śliwki to pasmo sukcesów?

Debiut w kadrze Polski w 2015 roku pod okiem Stéphana Antigi zapoczątkował serię spektakularnych osiągnięć. W 2018 roku został mistrzem świata, w 2023 – sięgnął po złoto mistrzostw Europy, a w 2024 zdobył srebro olimpijskie w Paryżu. Co ciekawe, Śliwka nie tylko błyszczy na parkiecie – jako licencjonowany ekspert od żywienia pomagał nawet w przygotowaniu hoteli dla reprezentacji. Czyżby kolejny dowód na to, że w sporcie liczy się nie tylko talent?

Jakimi indywidualnymi laurami może pochwalić się Śliwka?

Lista nagród polskiego przyjmującego przypomina rozdanie Oscarów. Dwukrotny MVP Pucharu Polski (2019, 2023), MVP Superpucharu Polski 2020, a w 2021 roku – najlepszy zawodnik Ligi Mistrzów. W 2023 roku do kolekcji dodał tytuł najlepszego przyjmującego Ligi Narodów. Czy te wyróżnienia to efekt ciężkiej pracy, czy może genów przekazanych przez siatkarską rodzinę?

Co wiemy o życiu prywatnym siatkarskiego mistrza?

W maju 2024 roku Śliwka powiedział „tak” Jagodzie Gruszczyńskiej, siatkarce plażowej, z którą był związany od dziewięciu lat. Ich ślub nad Jezierem Rożnowskim zgromadził elitę polskiej siatkówki. Para łączy pasję do sportu z zamiłowaniem do zdrowego stylu życia – Aleksander, jako ekspert od żywienia, wie przecież, że forma to nie tylko trening. Czy ten związek to przepis na idealne małżeństwo?

W wieku 29 lat Aleksander Śliwka ma już za sobą karierę, która wystarczyłaby na trzy życiorysy. A przecież wciąż dodaje nowe rozdziały – zarówno na parkiecie, jak i poza nim. Jego historia dowodzi, że w sporcie liczą się nie tylko mięśnie, ale też... geny, upór i odrobina szaleństwa. Kto wie, ile medali jeszcze przed nim?