Znane osoby

Cleo wiek – jak polska gwiazda muzyki przekuwa lata w sukces?

Joanna Krystyna Klepko, znana szerzej jako Cleo, w 2024 roku świętuje 41. urodziny. Choć w branży muzycznej wiek bywa tematem tabu, artystka udowadnia, że czas nie gra roli, gdy talent spotyka się z determinacją. Urodzona w Szczecinie, wychowana na warszawskim Ursynowie, zbudowała karierę, która łączy kontrowersje, eurowizyjny blask i telewizyjne show – a to dopiero początek historii.

Czy 41 lat to przeszkoda dla muzycznej kariery?

W świecie, gdzie przemysł muzyczny często fetyszyzuje młodość, Cleo zdaje się żonglować czasem. Jej debiut na Eurowizji w 2014 roku miał miejsce, gdy artystka miała 31 lat – wiek, który dla wielu wykonawców oznacza schyłek "szans". Tymczasem wspólny występ z Donatanem i hitem "My Słowianie" przyniósł jej międzynarodowy rozgłos. Dziś, dekadę później, wciąż wydaje płyty ("vinyLOVA" z 2022 roku!), kreuje modowe trendy i... uczy dzieci śpiewać. Jak to możliwe? Sekretem może być jej architektoniczne wykształcenie – projektuje karierę z precyzją godną absolwentki SGGW.

Jak architektka krajobrazu została gwiazdą Eurowizji?

Zanim na scenie pojawiły się słowiańskie piękności w lnianych sukniach, Cleo zgłębiała tajniki projektowania terenów zielonych. Studia na Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i półroczny epizod w Paryżu ukształtowały jej artystyczną wrażliwość. Może dlatego jej kariera przypomina dobrze zaplanowany park – są tu strzeliste fontanny (Eurowizja), zacienione alejki (eksperymentalne projekty muzyczne) i place zabaw (The Voice Kids). Nawet brat bliźniak, Piotr, zdaje się elementem tego doskonale zbalansowanego "krajobrazu".

Telewizyjne eksperymenty – czy Cleo tańczy lepiej niż śpiewa?

Gdy w 2015 roku stanęła na parkiecie "Tańca z Gwiazdami", fani przecierali oczy ze zdumienia. Okazało się, że wokalistka potrafi równie hipnotyzująco poruszać biodrami, jak modulować głos. Zdobyte trzecie miejsce tylko utwierdziło jej status multimedialnej omnibuski. A może to strategia? W końcu telewizja to idealne lustro dla artystów, którzy – jak Cleo – lubią błyszczeć w różnych odsłonach.

The Voice Kids – dlaczego dzieci wygrywają pod jej skrzydłami?

Od 2019 roku jako trenerka w The Voice Kids Cleo udowadnia, że ma dar nie tylko do zarządzania własną karierą. Dwa zwycięstwa jej podopiecznych w programie odsłaniają kolejny talent: umiejętność mentoringu. Paradoksalnie, artystka, która strzeże swojej prywatności, potrafi wydobyć emocje z młodych wykonawców. Czy to dzięki doświadczeniu z chórem gospel Soul Connection, czy może dlatego, że sama przeszła drogę od undergroundowego duetu Dwie Asie do mainstreamu?

Życie prywatne – co ukrywa polska diva?

W przeciwieństwie do wielu celebrytów, Cleo nie serwuje publiczności romansów na tacy. Wiadomo tylko, że nie ma dzieci, mieszka w Warszawie, a jej związki pozostają tematem dla wtajemniczonych. To świadomy kontratak w erze oversharingu? Być może. Jak mówiła w wywiadach – woli, by mówiono o jej muzyce, nie o detalach z sypialni. I trzeba przyznać: ta taktyka działa. Gdy w 2024 roku zaskoczyła fanów radykalną zmianą image'u (pożegnanie z długimi włosami!), dyskusje skupiły się na artystycznej metamorfozie, nie sensacjach.

Instagram, makijaż, metamorfozy – jak Cleo buduje swój wizerunek?

Profil @cleo_don to podręcznikowy przykład kontrolowanego chaosu. między zdjęciami z planu The Voice Kids, migawkami z sesji nagraniowych i przemyślanymi selfie widać rękę perfekcjonistki. Charakterystyczny makijaż (zwróćcie uwagę na kreskę eyelinerka!) i ostatnie cięcie pixie to nie kaprys, lecz elementy brandu. Cleo wie, że w kulturze obrazkowej nawet architektka dźwięku musi dbać o oprawę wizualną. I robi to z rozmachem godnym projektantki krajobrazu.

Od Szczecina przez Paryż po eurowizyjne aren – historia Cleo to dowód, że w show-biznesie wiek to tylko liczba. 41 lat? Dla kobiety, która potrafi zamienić kontrowersje w sztukę, słowiański folklor w globalny hit, a telewizyjne show w pole do mentoringu – to raczej punkt startowy niż metka z napisem "weteran". Jak sama udowadnia w kolejnych projektach – w muzyce, tak jak w architekturze, najważniejsza jest trwała konstrukcja. A tę ma jak mało kto.