Znane osoby

Marcin Matczak żona – jak prawnik i raper tworzą rodzinny miszmasz?

Gdy mówimy o Marcinie Matczaku, zwykle przychodzą na myśl jego błyskotliwe analizy prawne czy kontrowersyjne komentarze społeczne. Ale za sukcesem tego profesora nauk społecznych stoi nie tylko kodeks karny, lecz również… rodzina. Jego żona, Arletta Śliwińska-Matczak, oraz syn, raper Michał „Mata” Matczak, tworzą barwną układankę, w której prawo przeplata się z muzyką, a uniwersyteckie mury z hip-hopowymi bitami.

Arletta Śliwińska-Matczak – nauczycielka angielskiego z Sławy czy matka raperowego fenomenu?

Choć Arletta Śliwińska-Matczak pochodzi – podobnie jak mąż – z niewielkiej Sławy, jej życie dalekie jest od prowincjonalnej rutyny. Jako nauczycielka angielskiego i właścicielka szkoły językowej, od lat kształci przyszłych poliglotów. Ale to nie jej pedagogiczne osiągnięcia budzą największe zainteresowanie. Gdy syn Michał zaczął podbijać listy przebojów jako Mata, Arletta znalazła się w centrum medialnej uwagi. Jak pogodzić prowadzenie biznesu z byciem matką gwiazdy hip-hopu? Najwyraźniej kluczem jest tu… dystans. W przeciwieństwie do męża, unika publicznych komentarzy o karierze syna, pozostając „cichą siłą” rodziny.

Prawnik z pasją – jak Matczak łączy kancelarię z uniwersytetem?

Podczas gdy żona zarządza szkołą językową, Marcin Matczak żongluje między salą wykładową a kancelarią. Jako profesor Wydziału Prawa UW i partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, specjalizuje się w prawie farmaceutycznym. Jego wykłady o teorii interpretacji prawa stały się legendarne – studenci porównują je do performansów, w których paragrafy ożywają niczym bohaterowie dramatu. A może to wpływ rodzinnego zamiłowania do sztuki? W końcu w domu Matczaków prawo zawsze sąsiaduje z kreatywnością.

Jak wychować rapera? Bezradnik Marcina Matczaka jako przewodnik po rodzicielstwie

Gdy Michał Matczak zaczął publikować teksty pełne soczystego słownictwa, ojciec-prawnik postanowił… napisać o tym książkę. „Jak wychować rapera. Bezradnik” to nie tylko rodzinna kronika, ale też próba pogodzenia świata paragrafów z hip-hopową rzeczywistością. „Jestem pierwszym słuchaczem jego kawałków” – przyznaje profesor, który zamiast zakazywać, wolał wspierać artystyczne eksperymenty syna. Efekt? Ojciec i syn razem wystąpili w projekcie #Hot16Challenge2, gdzie prawnicza retoryka spotkała się z rapowym flow.

Matczak vs. Peterson – dlaczego profesor nie zgadza się z kanadyjskim guru?

Publiczna działalność Marcina Matczaka często przywodzi na myśl porównania do Jordana Petersona. Obaj analizują rolę mitów w społeczeństwie, obaj budzą emocje. Ale tu kończą się podobieństwa. Polski prawnik ostro krytykuje poglądy kanadyjskiego psychologa w sprawach od szczepień po wojnę na Ukrainie. „Nie zgadzam się z jego redukcjonizmem” – podkreśla Matczak, który w programie „Niepoprawnik” na kanale Zero dowodzi, że prawo może być… zabawne. A przynajmniej – interesujące jak rodzinna historia Matczaków.

Rodzina Matczaków to żywy dowód, że pasje nie muszą dzielić – mogą tworzyć zaskakujące synergię. Gdy Arletta uczy angielskich czasów, Marcin analizuje prawnicze paragrafy, a Michał tworzy kolejny hit, ich dom przypomina laboratorium współczesnej kultury. I choć każdy z nich idzie własną drogą, łączy ich coś więcej niż nazwisko – umiejętność przekuwania różnic w siłę. Może więc następnym razem, słysząc o kolejnym kontrowersyjnym komentarzu profesora, warto spojrzeć szerzej – za każdym wielkim prawnikiem stoi zwykle… jeszcze ciekawsza rodzina.