Znane osoby

Omenaa Mensah wiek – ile lat ma gwiazda o dwóch paszportach i tysiącu pomysłów?

Omenaa Mensah, urodzona 26 lipca 1979 roku w Jeleniej Górze, dziś świętuje 45 lat, udowadniając, że wiek to tylko liczba w paszporcie. Polsko-ghańska multiinstrumentalistka życia – dziennikarka, doktorantka, projektantka mebli, filantropka i matka dwojga dzieci – jakby czas dla niej zwolnił. Jej podwójne obywatelstwo to metafora życia rozpiętego między kontynentami, kulturą i zawodowymi pasjami.

Czy 45 lat to już czas na emeryturę? Jak Omenaa łamie stereotypy

Gdy inni planują zwolnienie tempa, Omenaa Mensah wchodzi w piątą dekadę jak burza. W 2024 roku łączy prowadzenie programów telewizyjnych z zarządzaniem siedmioma firmami, w tym Ammadorą (ekskluzywne meble) i Occhiello (garnitury na miarę). Jej doktorat na SGH z ekonomii Afryki Subsaharyjskiej to nie hobby, a strategiczny ruch w biznesie. „Wiek? To przecież najlepszy moment, by uczyć się nowych języków – choćby suahili” – mogłaby żartować.

Dwa paszporty, tysiąc pomysłów – skąd czerpie energię?

Polska szkoła, ghańskie korzenie i poznański Uniwersytet Ekonomiczny – ta mieszanka zaowocowała nie tylko chyłką medialną (od programu „Red Light” po prognozy pogody w TVN), ale i biznesowym instynktem. W 2018 roku, gdy większość koleżanek po czterdziestce skupiała się na stabilizacji, ona zakładała kolejną markę odzieżową. Jej sekret? „Rytm Afryki w genach i słowiańska determinacja” – śmieją się fani.

Biznes, media, doktorat – czy ona w ogóle śpi?

Harmonogram Mensah mógłby zawstydzić nawet młodsze „startupowce”. Poranne spotkania w O&R Holding, popołudniowe wykłady na SGH, wieczorne nagrania programów kulinarnych – a między tym aukcje charytatywne, które z mężem Rafałem Brzoską potrafią zebrać 8,6 mln złotych w jedną noc. „Jej waga 65 kg przy 175 cm wzrostu? To chyba połowa to energia, połowa pomysły” – komentują internauci.

Życie prywatne vs. kariera – jak godzi role?

Matka Vanessy (22 lata) i Vincenta (7 lat) udowadnia, że macierzyństwo po czterdziestce ma smak najlepszego wina. Ślub z Rafałem Brzoską w 2019 roku? Nie romantyczna fanaberia, lecz biznesowe partnerstwo – wspólnie prowadzą Fundację Rafała Brzoski, gdzie Omenaa jako wiceprezes łączy twarde negocjacje z wrażliwością społeczną. „Dzieci uczą mnie, że czasem warto zwolnić… do 200 km/h” – mówi z przymrużeniem oka.

Czy wiek to przepustka do nudnego stylu? Jej szafa mówi - nie!

Podczas gdy rówieśniczki stawiają na „bezpieczne” stylizacje, projektantka Occhiello nosi garnitury jak zbroję współczesnej Amazonki. Jej Instagram to lekcja, jak po 40. nosić złoto, czerwień i printy inspirowane ghanańskim kente. „Moda to druga skóra – ma dawać moc, nie tylko przykrywać ciało” – tłumaczy w wywiadach. I trudno nie wierzyć, patrząc na jej przemiany z pogodynki w biznesową ikonę.

Dlaczego Afryka Subsaharyjska? Doktorat jako pomost między kulturami

Prace nad dysertacją ekonomiczną to nie akademicka ciekawostka, ale osobista misja. Córka Polki i Ghańczyka bada gospodarkę regionu, z którego pochodzi połowa jej DNA. „To połączenie chłodnej analizy z emocjonalnym zaangażowaniem” – chwalą promotorzy. Efekt? W 2022 roku jej firma RiO Asi rozpoczęła współpracę z producentami kawy z Etiopii – biznesowo, ale i fair trade.

Charity Stars vs. Superstar of the Galaxy – która nagroda bardziej pasuje?

Gdy w 2021 roku otrzymała tytuł „Superstar of the Galaxy”, komentowano: „W końcu nagroda na jej kosmiczną energię!”. Ale to Top Charity 2022 pokazało prawdziwy rozmach – aukcja, która dzięki jej umiejętnościom negocjacyjnych i sieci kontaktów zgromadziła kwotę porównywalną z budżetem niejednego filmu. „Filantropia to nie hobby dla emerytów” – zdaje się mówić, rozdając czeki z wdziękiem showmana.

Co dalej? 45 lat to dopiero pierwszy akt

Plany na kolejne dekady? Rozwój marki Amante, kolejne doktoranckie publikacje i… może podbój polityki? „Gdyby startowała do parlamentu, miałaby mój głos” – piszą fani. A ona? Wciąż powtarza: „Wiek to nie limit, tylko paliwo”. I chyba ma rację – bo jej kalendarz na 2024 wygląda jak scenariusz thrillera szpiegowskiego. Tylko kto gra główną rolę? Oczywiście – ona sama.